Overview
Specification
A043FL01 V2

A043FL01 V2 Basic Information
| Panel Model | A043FL01 V2 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,4.3 inch, 480×272 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| A043FL01 V2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | A043FL01 V.2 |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
A043FL01 V2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×272 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.066×0.198 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Weight | 56g |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 95.04×53.856 mm (H×V) |
| Bezel Area | 97.64×56.456 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 105.5×67.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.9 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
A043FL01 V2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 15/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/40/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
A043FL01 V2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
A043FL01 V2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 22.4V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
A043FL01 V2 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.0/3.6V (VDD)(Min./Max.) |
| Input Current for Panel | 35mA 9Max.)(IDD) |
| Interface Type | FPC |
